OBJEDNEJTE SE
ONLINE
ZDE

NITROOČNÍ OPERACE

OPERAČNÍ ODSTRANĚNÍ BRÝLÍ

V našem centru provádíme odstranění brýlí – tedy léčbu krátkozrakosti, dalekozrakosti či presbyopie metodou tzv.refrakční lensektomie.

Komu je tato operace určena?

Pokud jste dosáhli věku 45 let a trpíte krátkozrakostí, dalekozrakostí či presbyopií a chcete se zbavit brýlí, právě pro Vás je určena tzv. refrakční lensektomie. N rozdíl od laserových zákroků, kdy se mění tloušťka či zakřivení rohovky, refrakční lensektomie upravuje dioptrické poměry v oku výměnou původní čiré lidské čočky za umělou nitrooční čočku předem určené dioptrické síly. Refrakční lensektomii obecně nedoporučujeme lidem mladším 40ti let, kdy je ještě zachována schopnost akomodace ( schopnost čočky změnou svého tvaru umožnit zaostřování pohledu na různé vzdálenosti).

Proč je čočka tak důležitá?

Čočka je umístěná v oku hned za duhovkou. Funguje tak, že zachycuje obrazy viděného, zaostřuje světla, barvy a tvary předmětů zobrazujících se na sítnici. Sítnice dále vysílá obrazy do mozku. Čočka je velmi důležitou částí optického aparátu oka. Aby oko vidělo ostře musí paprsky světla přicházející do něj dopadat přesně do místa nejostřejšího vidění na sítnici. To znamená, že správný poměr mezi délkou oka a optickou lomivostí musí být zachován. To, že u některých vad oka není v rovnováze je v důsledku dědičných a vývojových vlivů. Oko je tedy příliš dlouhé či naopak krátké a tím pádem optická lomivost posunuta. V důsledku toho vzniká tzv. refrakční vada a tedy potřeba brýlí.

Princip operace

Principem léčby krátkozrakosti, dalekozrakosti či presbyopie u této operace je odstranění původní čiré čočky z oka ( tzv. refrakční lensektomie) a její náhrada za umělou čočku předem určené dioptrické síly.

Naši lékaři při podrobném předoperačním vyšetření určí hodnotu implantované čočky , čímž umožní vykorigovat dioptrickou vadu. Výsledkem je kvalitní vidění na zvolenou vzdálenost bez brýlí. V případě multifokální čočky komfortní vidění na všechny vzdálenosti bez brýlí. Nitrooční čočky jsou vyrobeny z biokompatibilního materiálu. Oko je tedy dobře přijímá, nevyžadují žádnou pooperační péči.

Druhy nitroočních umělých čoček

Monofokální nitrooční čočky – tyto čočky umožňují po operaci ostré vidění na jednu Vámi zvolenou vzdálenost - na dálku, nebo na blízko ( většinou vidění bez brýlí na dálku a nutnost používání brýlí na blízko a na střední vzdálenost).

Alternativou je zvolení tzv. metody MONOVISION, kdy jedna implantovaná čočka je vypočítána pro vidění na dálku a ve druhém oku pro vidění na blízko.

Multifokální nitrooční čočka – tyto čočky umožňují ostré vidění do dálky bez brýlí a zároveň usnadňují vidění na střední vzdálenost a do blízka. Po implantaci této čočky naprostá většina pacientů nepotřebuje vůbec brýle, výjimkou může být čtení velmi malého tisku za horších světelných podmínek.

Multifokální nitrooční čočku ocení zejména aktivní lidé, kteří jsou nuceni pro různé vzdálenosti používat různé brýle. Multifokální čočky nejsou vhodné pro osoby s jiným očním postižením.

 

Nitrooční čočky implantované na našem pracovišti

Našim pacientům nabízíme několik programů s různou úrovní vidění.

1. Monofokální nitrooční čočka AcrySof® Single-Piece Natural IQ

čirá, měkká ( foldable), jednokusová, hydrofobní, monofokální, vysoce kvalitní čočka Tato čočka je zhotovena z hydrofobního akrylátu AcrySof® - měkkého, poddajného materiálu vyrobeného zvláště pro nitrooční čočky. Tento materiál se chová v oku velice dobře a tím přispívá k výtečným dlouhodobým výsledkům. Tato čočka chrání Vaše oči před UV zářením a navíc i před škodlivým modrým zářením, které může poškozovat sítnici a napomáhat tím vzniku věkem podmíněné makulární degenerace. Navíc tato čočka disponuje asferickou optikou, která umožňuje ostré vidění i v situacích, kdy jsou na oko kladeny zvýšené nároky, např. za šera či za zhoršených světelných podmínek. Tato speciální úprava čočky IQ umožňuje kvalitní kontrastní vidění za všech okolností. Tuto vlastnost ocení hlavně aktivní lidé a řidiči. Jedná se monofokální čočku - umožňuje tedy po operaci ostré vidění na jednu Vámi zvolenou vzdálenost - na dálku, nebo na blízko . Na ostatní vzdálenosti je třeba používat brýlovou korekci.

2. Monofokální nitrooční čočka AcrySof® Single-Piece Natural IQ Toric k řešení     astigmatismu.

čirá, měkká ( foldable), jednokusová, hydrofobní, monofokální, vysoce kvalitní čočka Tato čočka splnuje všechny parametry předcházející čočky. Navíc její speciální úprava umožňuje kvalitní kontrastní vidění za všech okolností i pro oko s nepravidelným zakřivením rohovky ( tzv.astigmatismem). Také se jedná se monofokální čočku - umožňuje tedy po operaci ostré vidění na jednu Vámi zvolenou vzdálenost - na dálku, nebo na blízko . Na ostatní vzdálenosti je třeba používat brýlovou korekci.

3. Multifokální nitrooční čočka AcrySof® IQ ReSTOR

čirá, měkká ( foldable), jednokusová, hydrofobní, multifokální, vysoce kvalitní čočka Tato multifokální čočka Vám znovu umožní život bez brýlí. Oční lékaři TOP ESTHETIC na základě speciálních vyšetření individuálně vyhodnotí, zda jste pro tuto čočku vhodným kandidátem. Po implantaci této čočky naprostá většina pacientů nepotřebuje vůbec brýle, ani na dálku, ani na blízko. Výjimkou může být čtení velmi malého tisku za horších světelných podmínek. Multifokální nitrooční čočku ocení zejména aktivní lidé, kteří jsou nuceni pro různé vzdálenosti používat různé brýle. Samozřejmě multifokální čočka AcrySof IQ ReSTOR splňuje všechny parametry IQ čočky ( UV filtr, filtr chránící před modrým světlem i asferická optika)

4. Multifokální nitrooční čočka AcrySof® IQ ReSTOR Multifocal Toric

čirá, měkká ( foldable), jednokusová, hydrofobní, multifokální, vysoce kvalitní čočka Tato čočka nabízí stejné výhody jako předchozí multifokální čočka. Navíc její speciální úprava umožňuje kvalitní vidění na všechny vzdálenosti i pro oko s nepravidelným zakřivením rohovky ( tzv.astigmatismem).

Předoperační pokyny

Refrakční lensektomii předchází podrobné, kompletní oční vyšetření naším očním lékařem v ambulanci. Dle výsledků tohoto vyšetření Vám vyšetřující lékař doporučí individuální, tedy pro Vás optimální postup léčby Vaší refrakční vady včetně výběru umělé čočky, která Vám bude při operaci do oka zavedena tak, aby konečný výsledek a kvalita vidění co nejvíce vyhovovaly Vašim zrakovým nárokům a potřebám. Při vlastním vyšetřením před plánovanou operací budete vyšetřeni na speciálním vyšetřovacím přístroji tzv.VERION. Naše klinika je v současné době jedinou v České Republice, která vlastní tento přístroj. Jde o nejmodernější inteligentní přístroj, který dokáže přesněji a efektivněji vyšetřit prostředí oka pro plánování a samotný zákrok nitrooční operace. Má unikátní systém, který individuálně vyhodnocuje specifika oka každého pacienta, at už jde o měření vzdáleností uvnitř oka, nebo digitálního záznamu budoucího operačního řezu a všech dalších zákroků uvnitř oka. Tyto údaje si chirurg přenese přímo do operačního mikroskopu a v průběhu operace podle nich velmi přesně pracuje. Toto vše umožňuje optimalizaci operačního řezu a pomáhá najít optimální polohu při usazování implantované čočky uvnitř oka. Hlavní výhodou přístroje VERION je individuální změření každého oka a tím eliminace sekundárních pooperačních problémů se zůstatkovou refrakční vadou (potřebou brýlí) či s operací navozeným či přetrvávajícím astigmatismem (nepravidelným zakřivením rohovky).

Průběh operace

Vlastní operace ( refrakční lensektomie) je velmi podobná operaci šedého zákalu. Provádíme ji na nejmodernějších operačních sálech v prostorách Kliniky Dr. Pírka v Mladé Boleslavi. Operace je ambulantní, na klinice strávíte celkem cca 1-2 hodiny. Operace se není třeba obávat. Samotný zákrok trvá cca 15 – 20 minut a je zcela nebolestivý. Celou dobou budete v péči zdravotních sester TOP ESTHETIC centra estetické a oční medicíny, které znáte z oční ambulance, operovat Vás bude lékař TOP ESTHETIC, který Vám prováděl předoperační oční vyšetření a konsultaci před operací.

Před operací Vám bude sestra do oka opakovaně kapat oční kapky, které znecitliví oko a také rozšíří Vaší zorničku. Při vlastní operaci se nejprve na oku provede drobný řez velikosti 2- 2,5 mm. Poté se do oka vstříkne speciální viskoelastický roztok, který chrání jemné struktury oka před poškozením. Odstranění původní čočky je prováděno speciálním přístrojem tzv.fakoemulsifikací. Touto technikou dochází působením ultrazvuku k  rozrušení jádra čočky na velmi drobné částečky, které jsou stejným přístrojem z oka opatrně odsáty. Z původní čočky zůstává v oku pouze část předního pouzdra a celé průhledné zadní pouzdro čočky, do kterého se následně vloží nová, čirá, umělá čočka.Tato čočka nahrazuje dioptrickou sílu původní lidské čočky a umožňuje tak ostré vidění po operaci.

Na našem pracovišti používáme výhradně tzv. měkké ( foldable) nitrooční čočky, které jsou do oka zasouvány stočené ve speciálním injektoru řezem menším než 2,5 mm. Takto malý řez výrazně snižuje riziko operačních a pooperačních komplikací, v naprosté většině případů nevyžaduje žádné šití ranky a zásadně tak urychluje pooperační obnovu vidění.

U pacientů s tzv.astigmatismem ( nepravidelným zakřivením rohovky) je vhodné v průběhu operace provést tzv. LRI ( limbální relaxační incize), tedy drobné nářezy rohovky, které snižují nepravidelnost zakřivení rohovky a tím zkvalitňují vidění po operaci. Tato metoda je vhodná u nižších stupňů astigmatismu. U vyššího stupně astigmatismu je k optimálnímu řešení pooperačního vidění nutné implantovat tzv. torické nitrooční čočky.