Operace šedého zákalu

Průběh operace

Vlastní operaci šedého zákalu provádíme na nejmodernějších operačních sálech v prostorách Kliniky Dr.Pírka v Mladé Boleslavi. Operace je ambulantní, na klinice strávíte celkem cca 1-2 hodiny. Operace šedého zákalu se není třeba obávat. Samotný zákrok trvá cca 15 minut a je zcela nebolestivý. Celou dobou budete v péči zdravotních sester TOP ESTHETIC centra estetické a oční medicíny, které znáte z oční ambulance, operovat Vás bude lékař, který Vám prováděl předoperační oční vyšetření a konzultaci před operací.


Před operací Vám bude sestra do oka opakovaně kapat oční kapky, které znecitliví oko a také rozšíří Vaší zorničku. Při vlastní operaci se nejprve na oku provede drobný řez velikosti 2- 2,5 mm. Poté se do oka vstříkne speciální viskoelastický roztok, který chrání jemné struktury oka před poškozením. Odstranění zkaleného jádra je prováděno speciálním přístrojem tzv.fakoemulsifikací. Touto technikou dochází působením ultrazvuku k roztříštění a rozrušení zkaleného jádra čočky na velmi drobné částečky, které jsou stejným přístrojem z oka opatrně odsáty. Z původní zkalené čočky zůstává v oku pouze část předního pouzdra a celé průhledné zadní pouzdro čočky, do kterého se následně vloží nová, čirá, umělá čočka. Tato čočka nahrazuje dioptrickou sílu původní lidské čočky a umožňuje tak ostré vidění po operaci.

Na našem pracovišti používáme výhradně tzv. měkké (foldable) nitrooční čočky, které jsou do oka zasouvány stočené ve speciálním injektoru řezem menším než 2,5 mm. Takto malý řez výrazně snižuje riziko operačních a pooperačních komplikací, v naprosté většině případů nevyžaduje žádné šití ranky a zásadně tak urychluje pooperační obnovu vidění.


U pacientů s tzv.astigmatismem (nepravidelným zakřivením rohovky) je vhodné v průběhu operace provést tzv. LRI (limbální relaxační incize), tedy drobné nářezy rohovky, které snižují nepravidelnost zakřivení rohovky a tím zkvalitňují vidění po operaci. Tato metoda je vhodná u nižších stupňů astigmatismu. U vyššího stupně astigmatismu je k optimálnímu řešení pooperačního vidění nutné implantovat tzv. torické nitrooční čočky.

Zjistěte víceKontaktní formulář

Naše pobočky


Praha 9 – Letňany, Kyje

Počet poboček: 2
Vyberte pobočku


Praha 5 – Hůrka

Počet poboček: 1
Vyberte pobočku


Praha 4 – Modřany, Budějovická

Počet poboček: 2
Vyberte pobočku


Ml. Boleslav

Počet poboček: 3
Vyberte pobočkuAES Clinic

www.aesclinic.czFacebookLékaři Online